Blog

Fizyka, jak Wszechświat! Wykład prof. Grzegorza Karwasza

26 stycznia gościliśmy w naszej szkole – online profesora Grzegorza Karwasza. Wykładem online rozpoczęliśmy II edycję  projektu „Ruchome Święto”.
Profesor rozpoczął spotkanie przypomnieniem, co to jest fizyka. Wskazał najważniejsze dla fizyki i świata równania. Podkreślił ich znaczenie w poznawaniu Wszechświata. Wspomniał, na czym polega zasada bezwładności. Zaznaczył rangę odkryć Newtona, Buridana, Kopernika…
Drugą część wykładu „Cztery (i pół) stany skupienia” profesor G. Karwasz rozpoczął od uświadomienia nam, jak wielkie znaczenie dla ludzkości miał eksperyment naszego patrona, A.A. Michelsona.
Zastanawialiśmy się, z czego składa się świat. Odpowiedź Empedoklesa brzmi: z ognia, ziemi, wody i powietrza. Co utrzymuje Wszechświat w całości? Czy jest podzielny, czy niepodzielny? Na te pytania pomagał nam odpowiedzieć profesor Karwasz. Omówiliśmy cechy ciał stałych, cieczy i gazów.
Fizyka, jak Wszechświat – ogromna, bez granic, tajemnicza! Jak zawsze pozostało wiele pytań, wiele treści, do których wrócimy w następnym wykładzie 🙂

 

Skip to content