Blog

TYDZIEŃ MÓZGU 2021 w szkole MICHELSONA

W ramach TYGODNIA MÓZGU, który trwał w naszej szkole od 15 – 19. 03. 2021r., pod kierunkiem p. Elżbiety Prużyńskiej obejrzeliśmy film pt. „Jak to jest, że widzimy świat w 3D” przygotowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Centrum udostępniło również na kanale YT inne filmy edukacyjne.

Z filmu/wykładu Ludzki teatr dowiedzieliśmy się czym jest inteligencja emocjonalna, nauczyliśmy się rozpoznawać i nazywać podstawowe emocje o charakterze pierwotnym: strach,   złość, wstręt, smutek i radość, a także poznaliśmy, w jaki sposób odczytywać mowę swojego ciała.

W trakcie wykładu  Za (Pamiętaj) poznaliśmy rodzaje pamięci; dowiedzieliśmy się, w jaki sposób mózg przechowuje i przetwarza informacje oraz jakie procesy zachodzą w mózgu podczas uczenia się.

Udział w wykładach online zorganizowanych przez Młyn Wiedzy w Toruniu był zwieńczeniem naszych działań podejmowanych w II półroczu. W trakcie zajęć dodatkowych  poruszaliśmy tematykę związaną z budową i funkcjonowaniem mózgu jako głównego centrum dowodzenia. Przeprowadzaliśmy szereg doświadczeń związanych ze zmysłami, między innymi  sprawdzaliśmy swoje receptory smakowe rozmieszczone na języku, czy też zależności między zmysłami. Podjęliśmy  również wyzwanie i sprawdziliśmy, czy jesteśmy tetrachromatykami, czyli osobami o większej ilości receptorów wzrokowych. W trakcie zdalnych zajęć ćwiczyliśmy swoją pamięć. Ćwiczenia poprzedzone były testem na dominującą półkulę mózgową.

W ramach zajęć pozalekcyjnych w II półroczu zrealizowaliśmy następujące tematy:
– Laboratorium chemiczne w naszym organizmie. Zabawy zmysłami.
– Czy można widzieć dotykiem? Tajemnicze zmysły.
– Czy zmysły mogą nas oszukiwać? Test na ucznia Euklidesa.
–  Zmyślne zmysły. Badamy naszą percepcję wzrokową.
– Mózg- centrum dowodzenia. Mózgowe ciekawostki.
– Trening mózgu. Zapamiętywanie może być łatwe, skuteczne i… przyjemne.

Na lekcjach informatyki wykonywaliśmy  zaproszenia i plakaty, by 19 marca na sesji online obejrzeć dzieła przez nas wykonane.
Zajrzyjcie do galerii i zobaczcie obchody tego TYGODNIA!

 

 

Skip to content